Przy okazji budowania domu inwestor musi nie tylko dobrać odpowiedni projekt, ale również zdecydować się na trwałe materiały, które sprawią, że budynek będzie ładnie wyglądał, a koszty jego eksploatacji będą niskie. Wraz z popularyzacją odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych do ogrzewania domów czy produkcji c.w.u. kluczowa stała się skuteczna termoizolacja, by jak najmniej ciepła “uciekało” na zewnątrz. Z tego właśnie powodu na znaczeniu zyskały szczelne okna oraz ściany konstrukcyjne o wysokim współczynniku izolacji cieplnej. Dowiedz się więcej o współczesnych materiałach wykorzystywanych przez New-House do budowy domów murowanych.
Okna drewniane, plastikowe czy może aluminiowe – na które warto się zdecydować?
W starszych budynkach to właśnie okna były słabym punktem jeśli chodzi o termoizolację. Ze względu na nieszczelności, przez okna wydostawało się dużo ciepła, co wiązało się z wysokimi kosztami ogrzewania takiego domu. Rozwiązaniem, które pozwoliło zmniejszyć rachunki z tego tytułu, było zastąpienie starych okien drewnianych tymi wykonanymi z PCV. Ze względu na swoją cenę oraz wysoką szczelność okna plastikowe stanowią obecnie pierwszy wybór większości inwestorów, jednak ze względu na usprawnienie procesów technologicznych współczesne okna drewniane mogą pochwalić się podobnym poziomem szczelności.
Warto przy tym pamiętać, że są one droższe niż te wykonane z PCV, a w ostatnich latach na popularności zyskały również okna aluminiowe, które ze względu na surowy styl pasują do domów nowoczesnych. O tym, jak wyglądają domy z takimi oknami, przekonać się można, odwiedzając stronę z projektami New-House.
Jakie materiały zapewnią trwałość i dobrą termoizolację?
Innym aspektem, jaki należy uwzględnić przy budowie domu murowanego, są materiały wykorzystywane do wzniesienia ścian. Bloczki mogą być wykonane z różnych tworzyw, które cechują się różną grubością, odpornością na ściskanie, gęstością czy strukturą. Przykładowo Ytong, czyli popularna marka betonu komórkowego, jest porowaty, a co za tym idzie, w jego wnętrzu znajduje się sporo powietrza, które pełni rolę izolatora. Doskonale zabezpiecza to przed napływaniem zimnego powietrza z zewnątrz oraz “uciekaniem” ciepła wytworzonego przez domowy system ogrzewania.
Ciekawymi rozwiązaniami w kwestii materiałów wykorzystywanych do przygotowania ścian są również silikaty, czyli ciężkie bloczki wapienno-piaskowe, które cechują się wysoką gęstością i pojemnością cieplną. New-House, profesjonalna firma zajmująca się budową domów, wykorzystuje również drążone pustaki ceramiczne Porotherm, które mają większe wymiary niż omówione wcześniej bloczki.
Aktualne koszty związane z realizacją wybranego projektu obliczyć można dzięki kalkulatorowi New-House, który jest łatwy w obsłudze.